Sokan nem gondolnak rá, de ezeknek a tüneteknek a hátterében sok esetben az állkapocsízület megbetegedése és az emiatt kialakuló kiegyensúlyozatlan harapás áll. Nemzetközi kutatások szerint ez a kórkép minden 3-4. embert érint, mégis alig tudunk róla. Ezekkel a problémákkal a fogászat egyik szakága, az ún. neuromuszkuláris fogászat foglalkozik, amely az izmok, ízületek és a fogak együttesét vizsgálja. A kezelések segítségével a páciens optimális harapása visszaállítható, amelynek köszönhetően megszűnnek a fennálló kellemetlen tünetek.
Milyen tünetek esetében lehet állkapocsízület megbetegedésére gyanakodni?
Az állkapocsízületi megbetegedés (TMD) hatása a szervezet egészére
Az állkapocsízület az emberi szervezet legbonyolultabb és leggyakrabban használt ízülete, amely a fogak összezárásáért, a rágásért, a beszédért és az állkapocs mobilitásáért felel. Amennyiben külső behatás vagy harapási rendellenesség miatt aszimmetria alakul ki a működésében, nagyobb nyomás nehezedik az állkapocs izmaira, amely túlterheltséget okoz a környező izmokban. Az állkapocsízületi rendellenességek tehát gyakran nem az ízületben, hanem a körülötte levő izmokban érezhetők, majd ez a hatás gyűrűzik tovább az egész szervezetre. Ezt a tünetegyüttest TMD-nek (temporomandibuláris diszfunkciónak), azaz az állkapocsízületi megbetegedésnek nevezik, amely magában foglalja az ízületet, a körülötte lévő izmokat és szöveteket, valamint a nyakat, nyaki gerincet, az arcot, a füleket és a fogakat egyaránt.
Az állkapocsízületi megbetegedés meglehetősen gyakori, az emberek hozzávetőlegesen 40-75%-át érinti és minden harmadik embernél tünetek is jelentkeznek. Az Amerikai Fogorvos Társaság adatai szerint az Egyesült Államokban közel 75 millió ember szenved az állkapocsízületi rendellenesség valamilyen formájában.
A betegséget Dr. J. B. Costen fül-orr-gégész szakorvos írta le először 1934-ben. Ő világított rá arra, hogy a kiegyensúlyozatlan harapás sín segítségével történő korrigálásával a fül-, fej- és nyakfájás elmulasztható. Az optimális harapás visszaállításával ugyanis megszűnik az izmok túlterheltsége, ami azt eredményezi, hogy teljesen elmúlnak a kínzó tünetek.
Hogyan segít a neuromuszkuláris fogászati specialista?
A neuromuszkuláris fogászat az állkapocsízületi megbetegedésekkel foglalkozó fogászati szakág, amely az izmok, ízületek és a fogak együttesét vizsgálva nyújt megoldást a páciens tüneteire. Abban különbözik a szintén állkapocsízülettel foglalkozó gnatológiától, hogy nem csak a csontokkal, foggal és ízületekkel, hanem az izmokkal is foglalkozik, a teljes testet, mint összefüggő rendszert vizsgálja.
A speciális neuromuszkuláris mérések alapján megtervezett kezelések célja, hogy visszaállítsuk azt az egyensúlyi állapotot, a páciens ideális harapási pozícióját, amely során az állkapocsízületre ható nyomás és a környező izmok túlterheltsége megszűnik, ezáltal az ebből adódó tünetek elmúlnak.
Amennyiben a tünetek, leírások alapján magára ismer, és részt vett már hagyományos vizsgálatokon (háziorvos, neurológus, fül-orr-gégész, szükség esetén képalkotó diagnosztikai vizsgálatok, mint röntgen, MR-vizsgálat), de tünetei nem szűntek, érdemes részt vennie neuromuszkuláris vizsgálaton.
Hogyan zajlik a folyamat?
Töltse ki szűrőtesztünket, tünetei és fogainak állapota alapján érdemes-e részt venni neuromuszkuláris fogászati konzultáción!
Ha szűrőtesztünk, valamint a személyes konzultáció alapján a tünetek beazonosíthatóak, és a szakértő számára felismerhetőek, akár tapinthatóak az állkapocsízületi rendellenességek, javasoljuk a műszeres mérés elvégzését.
A pontos diagnózis érdekében kulcsfontosságú a páciens adottságainak lehető legpontosabb felmérése. Rendelőnk a hazai piacon elsőként használja a világhírű Myotronics egyedülálló, ún. K7 állkapocsízületi vizsgáló módszerét és az ehhez kapcsolódó legmodernebb felszerelést. A különleges műszerrel végzett mérés századmilliméter pontossággal ad teljeskörű képet az állkapocs és a környező izmok működéséről és az elváltozásokról. Az elektromiográf (EMG) segítségével az egyes izompárok aktivitását térképezhetjük fel, és láthatóvá válik, hol található az izomban túlfeszülés.
A mágneskineziográf vizsgálja a harapás és az állkapocs mozgásának eltéréseit. Ezt követően kezdődik a J5 TENS kezelés, amely során akár 60 percig tartó folyamatos mozgatással ellazulnak a rágó- és mimikai izmok, ezáltal kialakul a szoftver által a páciens számára optimálisnak tartott harapás.
A vizsgálatok eredményei alapján egy szoftver határozza meg a páciens ideális, kiegyensúlyozott harapási pozícióját, és ez alapján akár a vizsgálat másnapjára elkészítjük a páciens számára személyre szabott terápiás sín, amely a fogakra helyezve a precíz mérési technikának köszönhetően maximális pontossággal állítja vissza a kívánt egyensúlyt. A sín arra szolgál, hogy az optimális állkapocsállást, harapást modellezni tudjuk, a páciens párhetes hordás után a tünetek megszűnését tapasztalja, életminősége már ekkor jelentősen javul. Fontos alapelv, hogy amíg a páciensre szabott megoldást nem találjuk meg, és még nem tudjuk az optimális harapást modellezni, nem végzünk maradandó beavatkozást a fogakon.
Ha a terápiás sín az elvárt eredményt hozza, digitális szkenner segítségével, kényelmetlen lenyomatkészítés nélkül, elkészítjük a kezelési tervet, számba véve a sín által modellezett optimális harapáshoz szükséges beavatkozásokat.
Itt jellemzően fogpótlásra, igény esetén fogimplantációra és esztétikai beavatkozásokra van szükség, de bármilyen egyedi fogászati kezelésre lehetőség van, ami az eredményt segíti. A fogászati pótlásokat próbakoronával teszteljük, és ha ez már megfelelő, elkészül a digitális szkennelés alapján a hosszantartó, minőségi végeredmény – az ízületi fájdalmaktól mentes és tökéletes mosoly.
Amennyiben a tünetek, leírások alapján magára ismer, és fájdalmaival már korábban is orvoshoz fordult, részt vett hagyományos vizsgálatokon (háziorvos, neurológus, fül-orr-gégész, szükség esetén képalkotó diagnosztikai vizsgálatok, mint röntgen, MR-vizsgálat), de tünetei nem szűntek, érdemes részt vennie neuromuszkuláris vizsgálaton.
INFORMÁCIÓ ÉS BEJELENTKEZÉS: +36 1 215 1422 |
A RENDELŐ CÍME: DUNA HÁZ 1095 BUDAPEST, BORÁROS TÉR 7. III. LÉPCSŐHÁZ VI. EM. 12. |